Що робити якщо ви загубили закордонний паспорт закордоном?
Рішення №1. Звернення в поліцію. Якщо ви виявили, що втратили або, можливо, у вас вкрали закордонний паспорт, відразу ж вирушайте до найближчого відділення поліції. Поясніть ситуацію, і вам дадуть написати заяву. Не забудьте зробити копію своєї заяви і запевнити її - вона вам ще знадобиться. Якщо крім паспорта у вас вкрали ще якісь речі, складіть їх список в письмовій формі.
На замітку! Буває так, що документи вкрали в одній країні, а повертатися на батьківщину потрібно з іншої держави. В такому випадку, в поліцію слід звертатися там, де був загублений / вкрадений паспорт, а в посольство - там, звідки заплановано від'їзд.
Рішення №2. Звернення в посольство. Дізнайтеся адресу і графік роботи консульства. Дану інформацію можуть надати в поліції або в довідковій службі. Ще один варіант - зайти на сайт Міністерства закордонних справ України, де представлені всі дані. Посольства зазвичай працюють вранці і лише до обіду (найчастіше з 10.00 до 12.00) в зазначені дні.
На замітку! Якщо в тій країні, по якій ви подорожуєте, немає українського консульства, шукайте на сайті МЗС адресу дипломатичного представництва в найближчому державі.
Які документи вам потрібно надати в посольство:
- копія заяви або довідка про втрату / крадіжку паспорта з поліції;
- дві фотографії форматом 3х4 см;
- будь-який документ, що підтверджує вашу особистість - наприклад, внутрішній український паспорт + його завірена копія; завірити копію документа нотаріально можна безпосередньо в консульстві за певну плату.
Що робити, якщо з собою немає документів, що засвідчують вашу особистість?
Візьміть з собою в посольство двох осіб, які зможуть засвідчити ваше громадянство. Ці люди повинні мати закордонні паспорти. Якщо ж ви подорожуєте в поодинці, то вам доведеться телефонувати в Україну до родичів або друзів і просити їх надіслати копію вашого паспорта. Консульський відділ, зі свого боку, повинен звернутися в управління МВС за місцем вашої реєстрації, щоб перевірити дані і бути розкрито вашу особу. І тільки після отримання посольством підтвердження з України здійснюється оформлення Свідоцтва про право повернення на батьківщину або видача нового закордонного паспорта.
Свідоцтва про право повернення на батьківщину: що це і в яких випадках його дають?
Це тимчасовий документ, який видається як заміна закордонного паспорта в разі тимчасового перебування закордоном. Термін дії свідоцтва не перевищує 30 днів з моменту його оформлення. Цей період може бути продовжений при виникненні надзвичайної ситуації: хвороби, нещасного випадку, інших поважних причин. Документ видається в день звернення в посольство і не дозволяє відвідувати інші держави.
У яких випадках ви маєте право отримати новий закордонний паспорт в іншій країні?
Новий закордонний паспорт видається громадянам, які: постійно проживають на території іншої держави, проходять стажування, працюють, навчаються або знаходяться в довгостроковому відрядженні або на лікуванні за кордоном. Щоб отримати закордонний паспорт, до вищевказаного списку документів, додайте свідоцтво про народження, а також документ, що підтверджує ваше тривале перебування закордоном, працевлаштування, відвідування навчального закладу, вашу відрядження, стажування або лікування.
На замітку! Документ, що дозволяє вам повернутися на батьківщину, отриманий. Але не варто розслаблятися, адже попереду вас чекає спілкування з прикордонниками. Будьте готові до численних питань. Чому у вас немає копії втраченого закордонного паспорта і копії візи? Як ви можете довести, що в'їхали в державу легально, і ваша віза не прострочена? Можливо, ви приїхали в країну кілька років тому по туристичній візі, а потім спеціально викинули закордонний паспорт і оформили Свідоцтво, щоб повернутися назад в Україну? Відповідайте спокійно і стримано. Чітко поясніть ситуацію. Тільки в цьому випадку ви уникнете складнощів на кордоні і повернетеся додому.
Рішення №3. Відвідування паспортного столу. По приїзду в Україну протягом двох днів ви зобов'язані з'явитися до Свідоцтва в районний паспортний стіл, де раннє отримали закордонний.
Кілька порад, які допоможуть вам уникнути складнощів за кордоном при втраті закордонного паспорта:
- Завжди майте при собі певну суму грошей "на чорний день". При виникненні проблем вони вам обов'язково знадобляться.
- Ще до поїздки перепишіть контактні дані і час роботи посольства України в тій країні (або в найближчій), в яку вирушаєте.
- Зробіть кілька ксерокопій внутрішнього і закордонного паспорта, візи. Одні копії залиште родичам, а інші - візьміть з собою і тримайте окремо від оригіналів. Ще краще, якщо копії паспортів будуть нотаріально завіреними.
- Відскануте всі документи (паспорти, візи, військовий квиток, водійські права - будь-які папери, що підтверджують вашу особу і право перебувати в іноземній державі). Відправте їх собі на електронну пошту, щоб в разі чого можна було швидко роздрукувати.
- Не забудьте і про фотографії - двох знімків розміром 3х4 см цілком достатньо.
- В іншій країні завжди носите з собою копії документів, а оригінали заховайте подалі.
- Напишіть невелику шпаргалку на мові тієї держави, в яке ви відправляєтеся, для форс-мажорних обставин. Можливо, ви і володієте англійською досконало, але його можуть не знати представники місцевої влади.
Пам'ятайте: у будь-який іншій країні в разі втрати закордонного паспорта вам обов'язково допоможуть повернутися на батьківщину. І не корите себе: така неприємність, як показує практика, може трапитися з кожним.