У пошуках місця під сонцем: українцям стали частіше відмовляти в шенгенській візі
Революція, антитерористична операція на сході України, вторгнення російських військ - все це підштовхнуло велике число українців до пошуку кращого життя за кордоном. Найбажаніше місце, куди прагнуть потрапити співвітчизники, - Євросоюз. Правда, європейські країни не поспішають приймати східних сусідів. Навпаки: довгострокових віз українцям стали видавати менше і навіть зовсім відмовляють у отриманні шенгену, якщо немає офіційного місця роботи. Пояснити таку тактику дуже просто - ЄС побоюється хвилі невозвращенцев. Єврокомісія вважає, що при погіршенні ситуації в Україні потік бажаючих осісти в країнах Європи може досягти близько 30 тисяч осіб щомісяця!
Статистику за візами за поточний рік Єврокомісія опублікує лише в березні 2015-го. Зараз же можна оперувати тільки цифрами за минулий рік. У 2013-му українцям видали 1,5 млн віз, а відсоток відмов скоротився на 0,13% в порівнянні з 2012 роком. Однак ці дані не враховують "прихованих відмов" і скорочення термінів дії віз. Також слід розуміти, що сьогоднішня ситуація в Україні зіграла свою негативну роль: ЄС не готовий приймати громадян з країни, в якій повним ходом йдуть військові дії.
Без довідки про місце роботи і з сім'єю - в Європу ні ногою!
Відмова про видачу шенгену і отримання візи з набагато меншим терміном, ніж запитували, - така сучасна тенденція серед українців, які намагаються виїхати до Європи. Якщо ви не зможете довести в посольстві, що на батьківщині у вас є робота зі стабільним доходом, в ЄС вам вхід закритий. В цьому випадку для Європи ви - потенційний нелегал.
Чи не вирішує проблему і довга позитивна "візова історія". Навіть маючи в паспорті відмітки про поїздки, наприклад, до Франції, Латвії, Греції, Іспанії та Чехії, шанс отримати мультивізу дорівнює 50/50.
А ось виїхати закордон з сім'єю сьогодні стало взагалі неможливо. В даному випадку проходить дуже жорстка фільтрація, адже існують побоювання, що люди можуть просто не повернутися назад. Більш лояльно в посольствах відносяться до мандрівникам, котрі збираються в Європу в поодинці.
Особливий сорт
Після виникнення конфлікту на сході України європейські посольства закрили свої консульства в Луганську і Донецьку. У зв'язку з цим, жителі Донбасу поповнили і без того довгі черги перед консульствами в столиці. Однак європейські посли, які раніше обіцяли не ділити людей на перший і другий сорт, не поспішають видавати шенген біженцям з сходу. Навіть більше того - саме їм найчастіше відмовляють у в'їзді в Європу. Пояснюють таку позицію відсутністю у жителів Донбасу всіх необхідних документів, а також небажанням "старої" Європи пускати на свою територію людей без роботи.
При цьому ті, хто подає заяву на оформлення візи, самі не приховують своїх намірів - відправляються за кордон на заробітки або навіть щоб назавжди осісти в комфортній для життя європейській країні.
Запасний вихід: як отримати шенгенську візу
Чекати від ЄС відкриття кордону для українців - безглуздо. Угода про спрощення візового режиму швидше носить рекомендаційний характер. А остаточне рішення - надати чи відмовити того чи іншого громадянина України у в'їзді в Європу, приймає Міністерство закордонних справ кожної держави самостійно. Якщо, як, наприклад, в Греції, вирішать, що країні вигідно заробляти на туризмі, візи будуть видаватися легко. Якщо ж, як в Німеччині, наплив іммігрантів викличе серйозні побоювання, вимоги збільшаться.
У разі ще більшого погіршення ситуації в Україні та підвищення імміграційних ризиків для країн ЄС, візова політика стане жорсткішою. Сьогодні ж все залишається без кардинальних змін. Як і раніше потрапити в "стару" Європу, представлену такими державами, як Франція, Нідерланди, Німеччина та Італія, важко. Набагато простіше оформити візу в країни, які переживають кризу: Іспанію, Грецію, а також в держави, що приєднався до ЄС зовсім недавно.
Зараз багато українських турагентства стверджують, що проблем з видачею шенгену немає. Однак відразу відзначають: мова йде про тих людей, які надали повний пакет документів. Крім того, у багатьох випадках оформити візу допомагає хороша репутація того чи іншого туроператора в посольстві. Тим часом в цьому році кількість довгострокових віз знизилося. Отримати дозвіл на в'їзд до країн першої категорії без наявності всіх необхідних довідок практично неможливо.